A gyöngyvirág (Convallaria majalis) a spárgafélék (Asparagaceae) családjába tartozó 20-30 cm magas, évelő, lágyszárú növény. A talajban tarackszerű gyöktörzsével (rizómájával) terjed. Ezekből tavasszal általában 2, de néha több hosszúnyelű, 5-6 cm széles, 10-20 cm magas lomblevelet fejleszt. A fejlődő száron 2 (-4) lomblevél bontakozik ki, ellentétben a medvehagymáéval, melynél egy száron csak egy levelet találunk. Májusban a levelek mellett felnövő tőkocsányon 5-10 fehér leplű illatos virág bontakozik ki. Termése narancspiros gömbölyű bogyó 3-4 mm-es magvakkal a belsejében. Az egész növény mérgező!
Európában és Ázsia mérsékelt éghajlatú tájain őshonos, elsősorban tölgyesekben fordul elő, de megterem lombos erdeinkben, cserjésekben, ligetekben és bárhol, ahol a talaj nyirkos.
Szívesen telepítik kertekben dísznövényként. Félárnyékos, humuszban gazdag, mérsékelten üde, közel semleges talajban tenyészik a legszebben. Rizómáinak átültetésével szaporíthatjuk a növényt. Ezt megtehetjük ősszel a még leveles növénnyel, vagy kora tavasszal, az éppen hajtásnak induló rizómával. Különösebb gondozást nem igényel, de egy kis lombkomposzttal, őszi avartakarással növelhetjük talajának tápanyagtartalmát.
Fontos megemlítenünk, hogy a gyöngyvirág levelei – melyek, mint említettük, igen mérgezőek – könnyen összetéveszthetőek a napjainkban nagyon kedveltté vált medvehagyma (Allium ursinum) leveleivel. Utóbbi növény levele leginkább abban különbözik a gyöngyvirágétól, hogy megdörzsölve erős fokhagymaillatot áraszt, valamint a termés kifejlődése után (kb. május vége) visszahúzódik a talajba, ahol fehér színű hosszúkás hagymákkal telel át. Ezzel ellentétben a gyöngyvirág levelei megdörzsölve szagtalanok, illetve az egész vegetációs idő alatt jelen vannak. Különbség még, hogy a medvehagyma leveleinek szélessége kisebb (3-4 cm), mint a gyöngyvirágé (5-6 cm).
GYÓGYÁSZATI ALKALMAZÁSA:
Felhasznált növényi része a tavasszal szedett levele és virágos hajtása, illetve az ősszel gyűjtött földalatti gyöktörzs. Legfontosabb hatóanyagai a kardenolid - szívre ható - glikozidok (pl. konvallatoxin, konvallozid, stb.) és a szaponinok.
Szívre ható glikozidjai pozitív inotróp hatásúak, a szívverések gyakoriságát nem befolyásolják és a szervezetben kevéssé halmozódnak fel. Elsősorban szívelégtelenség gyógykezelésére alkalmazzák, szigorúan orvosi javaslatra és felügyelet mellett előnyös lehet brachikardinális szívelégtelenségben, mitrálsztenózisban, és cor pulmonale esetén.
EGYÉB FELHASZNÁLÁS, ÉRDEKESSÉG:
Régen a levélpor tüsszentőporok (tubákok) alkotórésze volt meghűléses állapot kezelésére.
Dísznövényként ültetve különlegessége, hogy telepíthetjük fák, bokrok tövébe is, ott is szépen fejlődik, mivel rizómája ellenáll a gyökérnyomásnak.
Figyelmeztetés: Elsősorban az érett, színes bogyók fogyasztása okoz mérgezést, de az egész növény mérgező! Mivel levele könnyen összetéveszthető a vele rokon medvehagyma levelével, mielőtt tavasszal medvehagyma levelet készülnénk gyűjteni, alaposan tanulmányozzuk a két növény közötti különbséget! Ezt megtehetjük gyógynövénykertünkben is a medvehagyma vegetációs idejében (ápr-jún). Nagyon jó és korrekt információkat találhatunk segítségként a következő honlapon:
http://erdokostolo.blogspot.hu/2017/04/medvehagyma-es-hasonlo-levelu-mergezo.html
Balra a gyöngyvirág, jobbra a medvehagyma látható.
A gyöngyvirág mérgező termése