Budapesti_Szent_Ferenc_Korhaz_fejlesztese_kiadvany.pdf
Nagyobb kapacitás, növekvő komfort, új profil
A Budapesti Szent Ferenc Kórház, amely közép-magyarországi centrumként szív- és érrendszeri betegek kardiológiai rehabilitációját, e mellett pedig belgyógyászati betegek ellátását végzi, az elmúlt évek fejlesztései után most újabb lehetőséget kap szolgáltatásai bővítésére.
„A BudapestiA Budapesti Szent Ferenc Kórház, amely közép-magyarországi centrumként szív- és érrendszeri betegek kardiológiai rehabilitációját, e mellett pedig belgyógyászati betegek ellátását végzi, az elmúlt évek fejlesztései után most újabb lehetőséget kap szolgáltatásai bővítésére.
„A Budapesti Szent Ferenc Kórház közel nulla energiaigényű épületek létesítése mintaprojekt jelleggel” című pályázat, a kórházhoz tartozó új szárny építésére 500.000.000 forint támogatásban részesült. A 1270 m2 alapterületű új szárny megépülése a kórház számára komplex átalakítást tesz lehetővé. A fejlesztések többek között segítik majd az energiahatékonyságot, és a kórház jelenlegi ágyszámához képest jelentősen bővítik kardiovaszkuláris rehabilitációs ellátó kapacitását: 8 plusz belgyógyászati ágy mellett további 50 ágyon zajlik majd kardiológiai betegek normál, illetve nappali kardiológiai rehabilitációja, környezettől szeparált, biztonságban és nyugalomban történő gyógyulása. A kórtermek kétágyas kialakításúak lennének, amelyek családi ellátás esetén egyágyassá alakíthatók. Az új épületszárny három másik szintjére a fejlesztés során egy negyedik szint is ráépítésre kerül.
A közép-magyarországi régió egészségügyi oktatásához elengedhetetlen lenne a kardiovaszkuláris rehabilitációs tanszék, amely az országban jelenleg csak Pécsett van jelen. Szükséges lenne Budapesten is létrehozni egy tanszéki csoportot. Az új tanszék annál is inkább indokolt és nagy előrelépés lehetne, hisz a Semmelweis Egyetem jelenléte miatt a budapesti orvostanhallgatók vannak túlnyomó többségben. Az épületfejlesztés révén kialakuló nagyobb funkcionális tér többek között azt is lehetővé teszi majd, hogy a kórház a jövőben az orvosi egyetem oktatóintézményeként működjön a kardiovaszkuláris rehabilitáció szakterületén.
A mostani korszerűsítés keretében a következők valósulnak meg: nyílászáró-csere, fűtési és HMV-előállító rendszer korszerűsítése, új hűtési rendszer kialakítása, napelemes rendszer kialakítása. Az új épületben kibővítenék a meglévő épületben működő járóbeteg-ellátást, illetve az alsó szinten a tervek része négy családorvosi rendelő kialakítása is. A fejlesztés keretében nem csak a kórtermek, de a munkavégzés helyiségei, az öltözők, irodák és a közösségi terek is korszerűsítésre, kibővítésre kerülnének.
A projekt 2017 januárjában indult, a munkálatok már megkezdődtek. Az új szárny technikai befejezése előreláthatólag 2018 december.