Nyitólap

1021 Budapest, Széher út 73. Telefon: 06-1 / 392-8200

Kórházunkról
Betegellátás
Látogatási rend
Fejlesztések
Mentsünk Életet
Galéria
Támogatás
Állásajánlatok
Elérhetőségek
WEBSHOP
Szent Ferenc játszótér
Szent Ferenc játszótér

Gyógynövénykert

 Nyitólap  Aktualitások  Balatonparti pulzusmérés 
Betűméret-növelés →

Balatonparti pulzusmérés

Balatonparti pulzusellenőrzés

Az ország talán legnépszerűbb, nyáron kiemelten forgalmas térségében, a Balatonnál nyílt a tizenkettedik egészségmegőrző és rehabilitációs célú túraösvény a Budapesti Szent Ferenc Kórház Út az egészséghez elnevezésű programján belül. A tanösvény a Magyarországon vezető haláloknak számító szív- érrendszeri betegségek ellen küzd - az egészségesek esetében a kockázatfelmérést és megelőzést, a szív-érrendszeri, illetve magasvérnyomás-betegséggel élők, cukorbetegek esetében pedig a szövődmények kialakulásának megelőzését, késleltetését célozza.

 

A program célja a most Gyenesdiáson átadott tanösvényen is az, hogy egy kellemes túrára invitálja a lakosságot, melynek teljesítését követően visszajelzést kaphatnak egészségi állapotukról. A program kijelölt ellenőrzőpontokon pulzusmérésre szólít fel, a mért egészségügyi adatokat pedig utólag egészségügyi szakemberek értékelik ki. Azoknak, akiknél eltérő, kockázatot jelentő értékeket észlelnek, javasolják az illető számára a kivizsgálást.

Lehet, hogy egy kép erről: 4 ember, koronglövő emberek és szöveg

A gyenesdiási tanösvény az Agrárminisztérium tulajdonosi irányítása alá tartozó, a térség erdeit kezelő Bakonyerdő Zrt., valamint a lakosság egészségesebb életmódját középpontba helyező Aktív Magyarország Program, illetve az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság finanszírozásával jöhetett létre. A Gyenesdiási Önkormányzat már az ötlet megszületésekor jelen volt, a Keszthelyi Kórház és az égisze alatt működő Egészségfejlesztési Iroda (EFI) pedig a program helyi egészségügyi partnerségét vállalták, vezetésükkel kísért kardiotúrák valósulnak majd meg az újonnan nyílt tanösvényen, illetve az intézmény értékeli ki a programban résztvevők pulzusértékeit és ad egészségügyi visszajelzést az önállóan vagy vezetett túrán résztvevőknek. A helyi EFI Iroda több mint tíz éve a krónikus, nem fertőző betegségek prevenciója céljából jött létre, így a kardiotanösvény jól illeszkedik tevékenységi körébe.

Lehet, hogy egy kép erről: golf és szöveg


Lehet, hogy egy kép erről: fű, fa és szöveg

Lehet, hogy egy kép erről: 3 ember és szöveg

Lehet, hogy egy kép erről: 5 ember

Szentpéteri Sándor, az Agrárminisztérium Erdészeti Fejlesztéspolitikai és Innovációs főosztályának vezetője elmondta: "2050-re a lakosság döntő hányada, Magyarország esetében 80%-a nagyvárosokban fog élni, egyre jobban elszakadva a természettől, pedig az ember és az erdő egymásra van utalva. 2010-ben indított ökoturisztikai programunk is az erdők fejlesztését célozza, hiszen ha van egészséges erdő, akkor van egészséges társadalom. Valójában minden erdőben eltöltött percnek és órának egészségmegőrző és prevenciós szerepe van.”

Jagicza Attila, a Bakonyerdő Zrt. vagyongazdálkodási főmérnöke kiemelte: „Ez a helyszín és létesítmény jó példa arra, hogy Bakonyerdő Zrt. mint erdészeti társaság nem csupán az erdő kezelését, nevelését látja el a mindennapokban, - az egyre nagyobb kihívásokat adó klimatikus változások közepette, - hanem hathatósan közreműködik abban, hogy az erdő betöltse védelmi, jóléti funkcióit is. Az erdő méltó használatának jó példája az egészség szolgálata és ez teljes összhangban van például szolgáló elődeink gondolatával:„ … az erdőgazdaság célját már sem a kihasználás legelőnyösebb kialakításában, sem a felújítás biztosításában, hanem az erdő faállományának állandó fenntartásában, ápolásában és gondozásában, egyúttal állandó használásában is látja, …” /Roth Gyula Erdőműveléstan II., 1935”

Dr. Bondor Gyula, a Keszthelyi Kórház orvosigazgató-helyettese szerint: „Magyarországon világszínvonalú az akut kardiológiai ellátás, Európában az első három ország között vagyunk e téren, vagyis annak, aki infarktust kap, hazánkban nagyon jó esélye van a túlélésre. Ez az előny viszont egy év alatt eltűnik, egy éven belül a túlélők jelentős részét elveszítjük, e téren az európai átlagnál sokkal rosszabbak a statisztikáink. Ennek több oka van, szerepet játszik benne, hogy tőlünk nyugatabbra az egészséges életmódnak nagyobb kultúrája van. Abban látom a kardiotanösvény jelentőségét, hogy segíti ezt az életmódváltást, valamint abban, hogy aki már veszélyeztetett korban van, a program által egyszerűen fel tudja mérni, ellenőrizni tudja az egészségi állapotát.”

Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere úgy vélte: "Mérföldkő és büszkeség Gyenesdiás életében, hogy a történelmi, természeti tanösvények után egy egészséggel kapcsolatos tanösvény is született községünkben, amit az önkormányzat kötelességének tart támogatni, mert nemcsak apropót teremt a környékbeliek, családok számára a kimozdulásra, hanem arra hív, hogy figyeljünk oda önmagunkra, az egészségünkre. Erre jó lehetőséget kínál a túraösvény, melynek kiindulópontja a térség egyik központja, a Nagymező, ahol rengetegen megfordulnak, s amely egyfajta közösségi térként funkcionál."

Dr. Toldy-Schedel Emil, kórházunk főigazgatója elmondta: „A programot egy kórházunkhoz kapcsolódó budapesti kezdeményezésként indítottuk, de örömmel látjuk, hogy van igény, hely és főként partnerek a bővüléshez, ami azért különösen fontos, mert a szív-érrendszeri betegségek és szövődményeik régóta vezető halálok Magyarországon, és mi ebben a témában szerettünk volna többet tenni. A programban évente 50-60 esetet szűrünk ki, ez a szám a hálózat bővülésével folyamatosan nő. Ha a program mozgásra bírja az embereket, és minél több kockázattal élő embert kiszűrünk a programban itt a Balatonnál is, akkor már sokat tettünk.”

Lehet, hogy egy kép erről: 5 ember

Lehet, hogy egy kép erről: 5 ember

Lehet, hogy egy kép erről: 9 ember


Lehet, hogy egy kép erről: 5 ember

 vissza
1021 Budapest, Széher út 73. telefon: (1) 392 8200
Adatkezelés és adatvédelem Kapcsolat Impresszum