Nyitólap

1021 Budapest, Széher út 73. Telefon: 06-1 / 392-8200

Kórházunkról
Betegellátás
Látogatási rend
Fejlesztések
Mentsünk Életet
Galéria
Támogatás
Állásajánlatok
Elérhetőségek
WEBSHOP
Szent Ferenc játszótér
Szent Ferenc játszótér

Gyógynövénykert

 Nyitólap  Aktualitások  A Budapesti Szent Ferenc Kórház már ... 
Betűméret-növelés →

A Budapesti Szent Ferenc Kórház már Érden is jelen van

A Budapesti Szent Ferenc Kórház 2015-ben létrehozott Út az egészséghez kardiotanösvény-programjáhz október végén Érd is csatlakozott: a Pilisi Parkerdő Zrt. és az önkormányzat együttműködésével az érdi Beliczay-szigeten is létrehoztunk egy kardiotanösvényt.

kardiotanösvényCZB

 

Sokaknak talán már ismert: a kardiotanösvény egy szakmai alapon megtervezett útvonal, amelyen végighaladva a résztvevők visszajelzést kaphatnak szívük egészségi állapotáról. A gyaloglónak az ösvény elején nyugalmi, a későbbi megállóknál pedig terheléses pulzust kell mérniük (akár az ujjaikkal manuálisan, akár digitális óra segítségével). A túra végére kialakul egy kép arról, hogy az illetőnek mennyi a pulzusa normál nyugalmi helyzetben, és hogyan változik terhelésre.

 

A kardiotanösvény kiindulási pontja a Beliczay-sziget bejáratánál, az egykori termál hoteltől nem messze található, itt megtaláljuk a programot ismertető táblát és a túralapot is, amin nemcsak tájékoztatást kaphatunk a projektről, hanem a kirándulás során mért adatokat is rögzíthetjük. Az érdi látogatók adataikat háziorvosukkal értékeltethetik, így kiszűrhető, ha a mért adatok a nem egészséges tartományba esnek.

 

A kardiotanösvény útvonalát a túralap tartalmazza. Két útvonal közül választhatunk, az egyik sík területen fut, a másik felkapaszkodik a magaspartra, így erőnlétünk, egészségi állapotunk ismeretében eldönthetjük, melyiket szeretnénk.

De minek válasszunk egyáltalán, és kinek jó egy ilyen tanösvény? A válasz egyszerű: mindenkinek.

 „A daganatos betegségektől félünk leginkább, de amiben leggyakrabban meghalunk, azok a szív- és érrendszeri betegségek. A kérdés az, hogy mikor? Európa tekintetében Magyarországon az egyik legrövidebb a várható élettartam, de mi élünk legtovább krónikus betegségekkel – ez, akárhogy is nézzük, vacak konstelláció, amin változtatni kellene” – mutatott rá a megnyitón dr. Toldy-Schedel Emil, a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója, a program megálmodója.

 

„A megfelelő mennyiségű mozgás éveket jelent akkor, ha már van szív- és érrendszeri betegségünk, és akkor is, amikor még csak magas vérnyomásunk, magas koleszterinszintünk van, túlsúlyosak vagyunk vagy a dohányzás miatt tüdőbetegségünk kezd kialakulni. Hogy mennyit mozogjunk? Hetente ötször negyven percet olyan tempóban, hogy ne tudjunk beszélgetni a mellettünk állóval.”

 

„Ez a dinamikus mozgás bármi lehet, amit szeretünk csinálni. A túra például kiváló mozgásforma, hiszen élményt ad, a testnek és a léleknek egyaránt jót tesz. Ha rendszeresen megfelelő mennyiséget mozgunk, a szívünk és az érrendszerünk egyaránt egészségesebb lesz” – mutatott rá a kardiológus.

A kórház a Normafán is csinált hasonló programot. Három hónap alatt ötvenhét olyan embert szűrtek ki, akinek fenyegető infarktusa, illetve ritmuszavara volt. 

A megelőzésnek és az idejekorán történő szűrésnek anyagi haszna is van: közhely, de betegnek lenni nagyon drága dolog, nemcsak annak, aki szenved tőle, hanem az egész társadalomnak.

„Egy tanösvény létrehozása és öt évig tartó üzemeltetése annyiba kerül, mint két infarktusos beteg ellátása, gyógyítása, azaz nagyon olcsó beavatkozás, ami, ha jól csináljuk, nagyon hatásos tud lenni” – jegyezte meg dr. Toldy-Schedel Emil.

 

„Ma Magyarországon a megelőzésnek öt pillére van: 1. bevesszük a gyógyszereinket, 2. mozgással formáljuk a testalkatunkat, 3. mozgunk a megelőzés érdekében, 4. leszokunk a dohányzásról, 5. a fel nem ismert cukorbetegséget megfelelő diétával kezeljük. Ha ezeket megtennénk, négy-öt évvel élnénk tovább mi, férfiak, és valamivel ennél is többet élnének tovább a hölgyek” – tette hozzá a kardiológus, aki azt ajánlotta azoknak, akik nem mernek egyedül elindulni, hogy válasszanak vezetett túrákat. Aiben a test és a lélek harmóniában van egymással, az tovább él.

 

Csőzik László polgármester köszöntőjében elmondta: reméli, sokan érzik úgy, hogy Érden hosszabb és egészségesebb életet lehet élni. A kardiotanösvényt Érd egyik legszebb pontján alakították ki, a Beliczay-szigeten, ami a Covid idején, a lezárások alatt vált igen látogatottá és népszerűvé az érdiek körében.

„Van egy LevenDuna túraútvonalunk is, ami 15 kilométer hosszú, és összeköti a fenti levendulást a lenti Duna-parttal. Érdemes ezt is kipróbálniuk a vállalkozó kedvűeknek. Aki pedig végigmegy a kardiotanösvényen, annak nagyon ajánlom, hogy a piros jelzésű utat válassza, és nézze meg a Sánc-hegyet, ami kimagaslóan szép pontja Érdnek” – hangsúlyozta a polgármester, aki azt kívánta, hogy ne csak a sportosabbaknak, hanem mindenkinek adasson meg az az élmény, hogy feljut e panorámás helyszínre.

 

„Szeretném, ha Érd nemcsak a legfiatalabb magyar város lenne, hanem a legegészségesebb is. Nagyon jó, hogy ennyien sportolunk, hogy van már nordic walking csapatunk, és tizenegy nyugdíjasklubunk. Előzzük meg a bajt, mozogjunk minél többet, legyünk pezsgő és egészséges város” – mondta Csőzik László, aki emlékeztetett arra, hogy a nemrég elhunyt Palkó Zsolt volt az, aki kardiotanösvény projektjének kidolgozásában az önkormányzat részéről oroszlánrészt vállalt. „Ma, a tanösvény avatásán emlékezzünk szeretett kollégánkra is” – zárta szavait.

 

Csépányi Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. erdőgazdálkodási és természetvédelmi vezérigazgató-helyettese arról beszélt köszöntőjében, hogy a Beliczay-sziget erdeje mára már nem csupán erdőgazdálkodási szempontból fontos, hanem rekreációs célokat szolgál, tanösvényeivel, padjaival, tájékoztató tábláival.

„A valamikori ipari célokra telepített nyárfaültetvények fokozatos átalakítása folyó menti galériaerdővé, szintén azt szolgálja, hogy olyan csábító, varázslatos erdő alakuljon ki, amiben minél többen szeretnek túrázni” – hangsúlyozta.

 

Az új kardiotanösvényt Szőke Lajos plébános áldotta meg, majd rövid eligazítás után elindultak a csapatok, hogy bejárják a pár kilométeres ösvényt. Tapasztalt nordic walkingosok, egy érdi gyaloglócsoport tagjai, valamint egy országos gyaloglóklub képviselői is eljöttek, hogy kipróbálják.

 

„Én már voltam pár hasonló tanösvényen, a törökbálinti nagyon jó volt, most végigjárom az érdit is” – mondta mosolyogva az ÉrdMostnak Murányi Gabriella, aki allergiával és asztmával küzdve is rendületlenül rója a kilométereket. Remélhetőleg a kardiotanösvény és az érdi erdő sokakat csábít ki az erdőbe, egy jó kirándulásra vagy akár rendszeres túrázásra.

(fotók: Czere Bálint, forrás: erdmost.hu)

 vissza
1021 Budapest, Széher út 73. telefon: (1) 392 8200
Adatkezelés és adatvédelem Kapcsolat Impresszum